Server České hory
Reklama
Alpy - Rakousko Alpy - Rakousko Alpy - Rakousko



Turistická trasa - Trojanovice - Pindula

Délka: 10,6 km
Obtížnost: náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná v Trojanovicích u hotelu Ráztoka, kde je i konečná stanice autobusu z Frenštátu pod Radhoštěm. Odtud mírně stoupáme k dolní stanici sedačkové lanovky, kterou vyjedeme na Pustevny. Zde si můžeme prohlédnout unikátní soubor lidové architektury a dále pokračujeme vzhůru po modré turistické značce pohodlnou cestou k vyhlídkovému altánku Cyrilka a k hornímu konci jedné ze zdejších sjezdovek. Z tohoto místa pozvolna sestupujeme k soše boha Radegasta, mírně klesáme do sedla a pak jdeme mírně vzhůru kolem další ze sjezdovek k rozcestí Radohošť, hřeben. Za mírného stoupání dorazíme kolem hotelu Radegast až na vrchol Radhoště, kde se nachází kaple sv. cyrila a Metoděje a jejich socha. Hřbet po kterém jdeme je hlavním evropským rozvodím. Z vrcholu pokračuje trasa dále po modré a červené prudce dolů po okraji sjezdovky a poté mírněji lesem a loukami k rozcestí pod Černou horou. Stále po modré, nejprve prudce klesáme, později stoupáme až k zalesněnému vrcholku Kání. Odtud opět klesáme k silnici v sedle Pindula ke zdejší Zbojnické kolibě. Je zde i stanice autobusu, který Vás může dovézt zpět do Frenštátu pod Radhoštěm.

  Zpět

   Turistická trasa - Trojanovice - Pindula
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Trojanovice - Ráztoka 
 597 m n.m.      křižovatka s , a cyklo 6016 
 0,5 
 Ráztoka - lanovka 
 632 m n.m.      občerstvení 
 2,1 
 Pustevny 
 1017 m n.m.        Čertův mlýn 
 3,5 
 Radegast - socha 
 1098 m n.m.         
 6,0 
 Radhošť - u kaple 
 1119 m n.m.       místo dalekého rozhledu 
 8,3 
 Černá hora 
 884 m n.m.        
 10,6 
 Pindula - sedlo 
 549 m n.m.      restaurace Zbojnická koliba 


 Lanová dráha Ráztoka - Pustevny se nachází v oblasti Radhošťské hornatiny ve výšce 620m až 1020m n.m. Provozní doba: 7.00 - 18.00 hod., odjezdy každou celou hodinu.
 Pustevny je sedlo mezi Radhoštěm a Tanečnicí, nejvýznamější a nejnavštěvovanější horské středisko Beskyd. Roku 1891 zde Pohorská jednota Radhošť otevřela útulnu zvanou Poustevně, do konce století přibylo několik dalších staveb, Šumná, Maměnka a Libušín od arch. Dušana Jurkoviče. Areál doplňují stylové dřevěné koliby Valaška, U Záryša a hotel Tanečnice z roku 1926. Na Pustevnách se nachází i stará valašská zvonička a vyhlídkový altán Cyrilka. Směrem na Čertův mlýn je skokanský můstek, lyžaři mohou využít známé lyžařské středisko.
 Socha pohanského boha Slovanů Radegasta – boha slunce, hojnosti a úrody – je realizována v umělém kameni, má velikost 320cm. Autorem sochy je frenštátský rodák, akademický sochař Albín Polášek.
 Na Radhošti, pověstmi opředené hoře (1129m n.m.) se v dobách slovanského dávnověku konaly posvátné obřady, které oslavovali svého boha a obětovali mu. Na vrcholu hory stojí poutní kaple Cyrila a Metoděje z r. 1898 s kopií obrazu Valašské madony od A. Liebschera a kříž se sousoším Cyrila a Metoděje od A. Poláška z r. 1931. Celá hora je protkána podzemními chodbami a jeskyněmi. Nejznámnější jeskyní Volařka ležící na svahu hřebenu asi 200 metrů jižně od vrcholu. Z vrcholu Radhoště se naskýtá jedno z nejkránejších beskydských panoramat.

Turistická trasa - Trojanovice - Pindula


Fotogalerie trasy

Kaple na Radhošti
Pustevny - lanovka
Pustevny
Pustevny
Hotel Radegast na Radhošti
Televizní převaděč na vrcholu Radhoště
Celkovy pohled
Kaplička - Radhošť
Dolní Bečva - Radegast


Turistické zajímavosti v okolí:
Hora Radhošť   Frenštát pod Radhoštěm   Pustevny   Rožnov pod Radhoštěm   Dolní Bečva   Hora Čertův mlýn  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Po hřebeni Radhoště   Cyklotrasa Z Rožnova p. Radhoštěm na Pustevny   Cyklotrasa Z Valmezu k Bystřičce   Cyklotrasa Z Rožnova p. Radhoštěm na Třeštík  

Zpět

  Ubytování Trojanovice
  Ubytování Frenštát pod Radhoštěm
  Ubytování Rožnov pod Radhoštěm
  Ubytování Beskydy
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist