Server České hory
Reklama
Alpy - Švýcarsko Alpy - Švýcarsko Alpy - ŠvýcarskoTuristická trasa - Nové Město pod Smrkem - Frýdlant

Délka: 17,2 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa vychází z Nového Města pod Smrkem z náměstí a vede dále po zelené a modré k bývalé Ludvíkově hájovně. Odtud lesem po žluté na jihozápadní svahy Závorníku a poté kolem restaurace Obří sud do lázní Libverda. Pokračuje po lázeňské kolonádě do osady Peklo a z ní loukami a lesem po rovině do Raspenavy. Z Raspenavy trasa vede po zelené podél silnice po pravém břehu říčky Smědá do vsi Luh. Před Frýdlantem trasa stoupá alejí 222 velkolistých lip k zámku ve Frýdlantě. Dále trasa vede městem k místnímu železničnímu nádraží.

  Zpět

   Turistická trasa - Nové Město pod Smrkem - Frýdlant
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Nové Město pod Smrkem - náměstí 
 468 m n.m.        cyklo 3027 
 1,2 
 U spálené hospody - rozcestí 
 534 m n.m.        
 5,7 
 Obří sud - Libverda 
 479 m n.m.        
 8,0 
 Peklo 
 386 m n.m.       cyklo 3063 
 11,0 
 Raspenava - BUS 
 334 m n.m.       větší část po cyklo 3016 
 15,7 
 Frýdlant - zámek 
 331 m n.m.        
 17,2 
 Frýdlant - žst. 
 302 m n.m.        


 Město leží v severovýchodní části Frýdlantského výběžku mezi Jindřichovickým hřebenem a horou Smrk. Bylo založeno roku 1584 a jeho vznik úzce souvisí s těžbou cínu a dalších barevných kovů v okolí. V novodobé historii bylo známé především textilním průmyslem. K Novému Městu pod Smrkem se v polovině 20. století připojily obce Hajniště a Ludvíkov pod Smrkem. Mezi oblíbené turistické cíle patří zejména minerální pramen novoměstské kyselky, rozhledna na hoře Smrk, muzeum a nebo místní renovované městské lázně.
 Známá výletní restaurace nad Lázněmi Libverda byla postavena v roce 1931 po vzoru oblíbeného Obřího sudu na Javorníku v sousedním Ještědském pohoří. Protože Obří sud na Javorníku shořel neopatrností 20. září 1974, je Obří sud v Lázních Libverdě jediným v republice.
 Město Raspenava se rozkládá po obou stranách řeky Smědé. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1343. Dominantní pozoruhodností města je zejména nádherná okolní příroda s vhodnými místy pro táboření a nepřebernými trasami pro turistiku a cykloturistiku v blízkém i vzdálenějším okolí. Symbolem milovníků horolezeckých terénů je skála Zvon ve skalním útvaru Srázy.
 Renesanční zámek přestavěný ze středověkého hradu. Mezi léty 1580-90 nechali Redernové postavit Dolní zámek na místě někdejšího předhradí. Později byl upravován barokně a novorenesančně. Zámek je otevřen od dubna do října mimo pondělí.
 Frýdlant leží ve frýdlantském výběžku na okraji Jizerských hor a byl odedávna přirozeným centrem okolního kraje, patrně proto nazývaného Frýdlantsko. Město samo vzniklo kolem stejnojmenného hradu a zámku a protéká jím řeka Smědá. Historické jádro města bylo prohlášeno městskou památkovou zónou.

Turistická trasa - Nové Město pod Smrkem - Frýdlant


Fotogalerie trasy

Zámek ve Frýdlantu
Radnice ve Frýdlantu
Raspenava
Raspenava
Náměstí v Novém Městě pod Smrkem
Monumentální hřbitovní hrobka v Novém Městě pod Smrkem
Lázně Libverda
Lázně Libverda
Zámek Frýdlant


Turistické zajímavosti v okolí:
Frýdlant   Libverda   Nové Město pod Smrkem   Raspenava   Hejnice   Rašeliniště Klečová Louka  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Hejnice - Jindřichovice pod Smrkem   Cyklotrasa Jizerskohorský singltrek   Cyklotrasa Kolem Polské hranice   Cyklotrasa Okruh Frýdlantským výběžkem  

Zpět

  Ubytování Lázně Libverda
  Ubytování Frýdlant v Čechách
  Ubytování Nové Město pod Smrkem
  Ubytování Jizerské hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist