Server České hory
Reklama
Server Alpské.cz Server Alpské.cz Server Alpské.czTuristická trasa - Kost - Trosky

Délka: 14,3 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Z autobusové zastávky Pomníky sejdeme po červené značce 2km ke hradu Kost. Od něj pokračujeme podél Bílého rybníka na rozcestí u ústí Prokopského údolí. Do něj však nevstoupíme a budeme sledovat zelenou směrem na Rytířovu Lhotu. Odtud klesáme údolím k Pleskotskému mlýnu. Za potokem Žehrovkou odbočíme doprava a po 2km (stále po zelené) dojdeme k rybníku Věžák. Za hrází doprava na žlutou a podél rybíka kráčíme 3km jednou z nejmalebnějších lokalit Českého ráje Podtroseckými údolími. Po žluté dojdeme k restauraci u rybníka Vidlák. Od restaurace vykročíme po červené, přejdeme hráz rybníka a začneme stoupat do lesa. Přes vesnici Tachov dojdeme až pod zříceninu hradu Trosky. Nenecháme si ujít prohlídku hradu, neboť z věže Baba je překrásná vyhlídka. Z Trosek prudkým klesáním po zelené značce dojdeme do obce Ktová na vlakovou zastávku. Výlet zabere celý den a je fyzicky náročný.

  Zpět

   Turistická trasa - Kost - Trosky
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Pomníky - autobusová zastávka 
 315 m n.m.        
 1,7 
 Kost 
 284 m n.m.        křižovatka s cyklo 4009 a  
 2,1 
 Bílý rybník - rozcestí 
 296 m n.m.        
 3,9 
 Rytířova Lhota 
 343 m n.m.        
 5,9 
 U Pleskotského mlýna 
 265 m n.m.        cyklo 4010 
 7,6 
 U Věžického rybníku 
 297 m n.m.        
 10,0 
 Vidlák 
 287 m n.m.      restaurace, tábořiště 
 12,1 
 Trosky 
 445 m n.m.      křižovatka s  
 14,3 
 Ktová - žst. 
 291 m n.m.        


 U křižovatky se nachází památník padlým z Prusko-rakouské války roku 1866.
 Kost je jeden z největších a nejlépe zachovaných hradů v Čechách. Hrad na samostatné pískovcové skále založil r. 1371 Petr z Vartenberka. Byl postaven z mohutných pískovcových kvádrů a k jeho obraně přispívaly tři rybníky: Bílý, Černý a Labutí. Nejpevnějším objektem je hlavní tzv. Bílá věž, která má nepravidelnou lichoběžníkovou základnu. Z husitských dob se traduje (nepravdivá) historka o původu názvu hradu. Nyní je Kost majetkem rodu Kinských. Veřejně přístupná je většina areálu hradu. Při asi hodinové prohlídce si lze prohlédnout historické zbraně, sbírky rodu Kinských a renesanční černou kuchyni i s vybavením.
 Pleskotský mlýn byl založen roku 1754 mlynářem Tomášem Roudným. Mlýn stojí asi 200m po modré turistické značce směrem k Vyskeři. Velkého rozkvětu se dočkal počátkem první světové války, kdy byl mlýn zmodernizován, byla zde zřízena pila, vodovod a výroba elektřiny, která byla dodávána i vyskeřskému hostinci. K úřednímu zastavení provozu došlo roku 1951.
 Trasa vede přírodní rezervací Podtrosecká údolí kolem Želejovského potoka a Žehrovky. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999 a vedle Hruboskalska a Příhrazských skal je největší rezervací chráněné krajinné oblasti Český ráj. Z mokřadů a zatopených luk zde lidé v 16. stol. vybudovali systém rybníků, které hospodářsky využívali. Do dnešní doby se zachovalo 8 rybníků: Vidlák, Nebák, Věžák, Dolský, Podsemín, Krčák, Rokytnický a Hrůdka. Některé z nich jsou lemovány pískovcovými útesy, které vytvářejí neopakovatelnou kulisu. Ve skalách nad Věžákem se natáčelo několik scén z filmu "Jak dostat tatínka do polepšovny".
 Trosky jsou symbol Českého ráje. Na dvouvrcholovém čedičovém sopouchu (488m) postavil Čeněk z Vartenberka v letech 1380-90 nedobytný hrad. Na obou vrcholech byly vybudovány věže, které lidé okamžitě pojmenovali. Vyšší se nazývá Panna a nižší Baba. Hřbet mezi nimi byl zastavěn obytnými budovami a pevnost obehnána trojitým pásem hradeb se systémem bran. V dnešní době probíhají na Troskách archeologické výzkumy a zabezpečovací práce. K Troskám se váže několik pověstí, z nichž některé se týkají původu názvů obou věží a jiné zase údajného pokladu Bergovských ukrytého v podzemních chodbách pod hradem.

Turistická trasa - Kost - Trosky


Fotogalerie trasy

Kost - pohled od Plakánku
Trosky
Skály nad Věžákem
Mezi Věžákem a Vidlákem
Trosky


Turistické zajímavosti v okolí:
Kost   Podtrosecká údolí   Humprecht   Libošovice   Plakánek   Rovensko pod Troskami  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Na Prachovské skály   Cyklotrasa Na Kost, Trosky a do Prachova   Cyklotrasa Na Kost a Hrubou skálu   Cyklotrasa Okruh Hruboskalskem  

Zpět

  Ubytování Podkost
  Ubytování Kamenice
  Ubytování Krčkovice
  Ubytování Český Ráj
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist