Server České hory
Reklama
Malá Fatra Malá Fatra Malá FatraTuristika, Výlet do okolí
Okolí Desné

Délka: 8,9 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začíná v Desná, na křižovatce U dubu, a pokračuje údolím Černé Desné po červené značce kolem Riedlovy vily strání nad pravým břehem a poté lesem. Asi po 3,5km přichází trasa výletu k vodopádům na Černé Desné, jedněm ze čtyř nejznámějších vodopádů Jizerských hor. Od vodopádů trasa stoupá lesem do osady Souš a ke stejnojmenné přehradní nádrži. Dále jde trasa po modré značce lesem po vrstevnici do osady Novina. Odtud pokračuje dále prudce dolů kolem Sokolské chaty a kostela v Desné zpět na rozcestí U dubu.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolí Desné
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Desná - U dubu 
 494 m n.m.        
 3,1 
 Vodopády Černé Desné 
 708 m n.m.        
 4,0 
 Souš - rozcestí 
 757 m n.m.        
 6,3 
 Osada Novina 
 759 m n.m.        
 8,5 
 Kostel v Desné 
 510 m n.m.        
 8,9 
 Desná - U dubu 
 494 m n.m.        


 Desná je malebné horské městečko založené na přelomu 16. a 17. století. V Desné se nacházejí významné kulturní památky, jako například Riedlova vila (v prvním patře vily je kulturní středisko, městská knihovna s možností přístupu na internet pro veřejnost, muzeum se stálou expozicí historie sklářského průmyslu). Dalšími památkami jsou rodinná hrobka Riedelů a budova městského úřadu.
 Vodopády Černé Desné jsou tvořeny dvěma žulovými stupni vysokými čtyři a sedm metrů. V těchto místech řeka vymlela četné skalní hrnce.
 Přehrada z roku 1915 na říčce Černá Desná nedaleko obce Desná. Její hráz je sypaná, vysoká 21 m a dlouhá 364 m. Vodní hladina zabírá plochu kolem 86 hektarů a hloubka odpovídá výšce hráze. Přehrada byla roku 1974 byla přehrada přeměněna na reservoár pitné vody, proto je zde zakázáno koupání. Přehrada dostala jméno podle osady Souš, jejíž část se dnes nachází pod hrází a část byla zatopena.
 Kostel Nanebevstoupení Páně v Desné je jednou z nejdůležitějších a nejvýznamnějších památek města. Je zde nejstarší církevní stavbou, resp. sakrální památkou vůbec.

Turistika, Výlet do okolí - Okolí Desné


Fotogalerie trasy

Pohled na přehradu
Černá Desná
Přehrada Souš
Desná
Desná - Riedlova vila
Desná
Desná - Hrobka


Turistické zajímavosti v okolí:
Desná   Albrechtice v Jizerských horách   Bikepark Tanvaldský Špičák   Horní Polubný   Přehrada Souš   Protržená přehrada Bílá Desná  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Desná - Jizerka   Cyklotrasa Přehrady Jizerských hor   Cyklotrasa Z Bedřichova přes Souš do Kořenova   Cyklotrasa Kolem Polské hranice  

Zpět

  Ubytování Souš
  Ubytování Desná
  Ubytování Černá Říčka
  Ubytování Jizerské hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist