České hory » Krušné hory » Boží Dar - Informace

Boží Dar


Boží Dar je jedním z nejvýznamnějších středisek zimních sportů v České republice, ležící při státní hranici s Německem.

Založení Božího Daru úzce souvisí s těžbou stříbra a cínu. Po roce 1528 byla v regionu nalezena bohatá ložiska stříbrné rudy. 13. května 1529 proto saský kurfiřt Johann Friedrich vyhlásil pro území severně od šlikovského Jáchymova kutací svobodu. V roce 1534 dostal Boží Dar horní řád. Kromě stříbra a cínu se v okolí Božího Daru těžily také rudy železné, kobaltové a vismutové. V roce 1561 zde bylo nalezeno i několik zrn zlata. Význam božídarského dolování začal klesat koncem 16. století. Po první světové válce se Boží Dar stal oblíbeným letoviskem a střediskem letní turistiky a zimních sportů.

Boží Dar je sportovním a turistickém srdcem Krušných hor. V zimě tady můžete využít lyžařský areál a upravené lyžařské tratě, které v přímém okolí obce dosahují na českém území délky cca 70 km a na německém území dalších cca 50 km. Německé běžecké tratě lze navštívit na lyžích přes turistickou hraniční stezku. V létě okolní příroda a zajímavosti poskytují bohatou paletu pěších výletů a cyklotras. Přímo v obci jsou k dispozici tenisové kurty.

U obce Boží Dar leží největší Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště v Krušných horách, na jejímž území se nachází přírodovědné naučné stezky Božídarské rašeliniště a Blatenský příkop.


IC - muzeum obce - Boží Dar 2, 362 62 Boží Dar, tel./fax: 353 815 108, e-mail: info@bozidar.cz



Boží Dar v zimě
Boží Dar v zimě
 
Kostel sv.Anny

 
Celkový pohled
 

TOPlist